Стресове нетримання сечі: чому з’являється, як розпізнати та вилікувати

 

Стресове нетримання сечіСтресове нетримання сечі – неконтрольоване виділення сечі під впливом фізичних навантажень (підйом важких предметів) та фізіологічних процесів (кашель, сміх, чхання). Позиви до сечовипускання слабкі або відсутні. Актуальність проблеми значна, тому що стосується близько 20% жінок у віці до 40 років, а після 40 відсоток подвоюється.


Основні механізми розвитку хвороби

 • Недостатній опір усередині сечівника як реакція на підвищення внутрішньочеревного тиску.
 • Недостатність сфінктера сечового міхура (м’яза, що при розслабленні сприяє виходу сечі з міхура через сечівник назовні).

Класифікація стресового нетримання сечі

✔ Справжнє - зниження функції зв'язок та м’язів, що утворюють тазове дно (так звану діафрагму тазу), що веде до порушення фіксації шийки сечового міхура та сечівника.
✔ Помилкове – витікання сечі в результаті органічних пошкоджень (оперативних втручань) та вроджених вад розвитку органів малого тазу.

Причини виникнення

 • Травми (переломи кісток із порушенням цілісності нервів, судин та складових частин сечостатевої системи, розрив сечівника чи сечового міхура), операції на органах малого тазу, вади розвитку сечостатевої системи (екстрофія - незарощення передньої стінки сечового міхура).
 • Збільшення органів черевної порожнини (наприклад, печінки при гепатиті, цирозі), підвищений тонус прямих м’язів живота, наявність вільної рідини в череві призводять до росту внутрішньочеревного тиску.
 • Менопауза – зниження рівня естрогену спричинює недостатнє утворення колагену – білка, що відповідає за пружність зв'язок та шкіри.
 • Паління веде до зниження вітаміну С, з допомогою якого утворюється колаген.
 • Запальні хвороби – при циститі сеча різко подразнює запалену нижню стінку сечового міхура(де знаходяться отвори сечоводів) і сприяє мимовільному сечовиділенню.
 • Ендокринні хвороби – при неконтрольованому перебігу цукрового діабету спостерігається виділення великої кількості сечі.
 • Психологічні чинники – при депресії зникає бажання дотримуватись правил гігієни, що веде до запалення органів сечовиділення.
 • Прийом ліків

- Альфа-адреноблокатори - препарати, що застосовуються при гіпертонічній хворобі, послаблюють тонус сфінктера сечового міхура.
Інгібітори АПФ (каптоприл, наприклад) викликають сухий кашель.

- Кофеїн та сечогінні лікарські засоби стимулюють активність сечового міхура внаслідок подразнення стінок великою кількістю сечі.
Заспокійливі, снодійні, протиалергічні препарати знижують скоротливість сечового міхура.

Діагностика

✔ Опитування хворого про об’єм виділеної сечі, провокуючі фактори, частоту і кількість неконтрольованих сечовипускань за добу , об’єм випитої рідини, необхідність використання прокладок, їх кількість і об’єм (у краплях).

✔ Кашльова проба: позитивна, якщо спостерігається мимовільне виділення сечі під час кашлю (особливо, в горизонтальному положенні).

✔ Ультразвукова діагностика органів та м’язів черевної порожнини.

✔ Дослідження стану тазового дна – дослід зі стисненням другого та третього пальців руки лікаря піхвою обстежуваної пацієнтки ; звертається увага на тривалість (у секундах), інтенсивність (від непомітного стискання та сильного) і позицію (в нормі піднімається основа пальців).

✔ Наявність або відсутність сечі у щоденних прокладках.

Лікування

 • Вправи Кегеля ефективні у половини хворих стресовим нетриманням сечі. Прості і дієві – короткотривалі скорочення м’язів навколо прямої кишки, 40-80 разів за добу з поступовим наростанням тривалості утримання їх у тонусі.
 • Фізіотерапія: використання магнітного впливу та синус-модульних токів (ампліпульсу) для кращого скорочення м’язів тазового дна.
 • Естроген дозволений лише при лабораторно доведеному зниженні рівня даного гормону в організмі.
 • Народна медицина – вживання чаю із суміші мати-й- мачухи, звіробою та золототисячника в однакових пропорціях.
 • Операції для підвищення тонусу стінок та сфінктерів сечового міхура та сечівника.
 • Малоінвазивна операція з використанням уроластику – новітньої речовини, яка у вигляді ін’єкції вводиться навколо сечівника, швидко полімеризується під впливом температури тіла (переходить із рідкого стану у твердий, збільшується в об’ємі ) і нормалізує тонус замикаючого апарату сечового міхура і сечівника.

Бажаемо Вам здоров'я!

Для визначення точного діагнозу і призначення лікування потрібний огляд фахівця

Статью подготовил врач медицины неотложных состояний Загродская Татьяна Владимировна.

ЗАДАЙТЕ ВОПРОС ВРАЧУ


X

Right Click

No right click